Анотація
Передумови: Відомо, що вітамінний статус відіграє одну з провідних ролей в нормальному функціонуванні імунної системи, а дефіцит вітамінів призводить до різкого ослаблення імунітету і може спровокувати виникнення важких інфекційних захворювань, в тому числі туберкульозу.
Метою даної роботи було вивчити роль дефіциту вітамінів В1 і В12 як предиктору тяжкості туберкульозного процесу і розвитку на його тлі ураження периферичної нервової системи.
Матеріали та методи. У дослідження були включені 89 пацієнтів з туберкульозом легень і 19 здорових осіб, які склали групу контролю. Пацієнти проходили обстеження і лікування згідно з чинними протоколами МОЗ України. Додатково у пацієнтів і у здорових осіб була визначена концентрація вітамінів В1 і В12 в сироватці крові на початку лікування методом ІФА. Для виявлення змін периферичної нервової системи була проведена стимуляційна електронейроміографія нижніх кінцівок.
Результати. Рівень вітаміну В12 склав 0,19±0,01 нмоль/л (медіана - 0,19 нмоль/л) у пацієнтів з деструкцією легеневої тканини і 0,22 ± 0,01 нмоль/л (медіана - 0,21 нмоль/л ) у пацієнтів без деструкції, p<0,05. Швидкість проведення імпульсу по моторних волокнах у пацієнтів з деструкцією легеневої тканини становила 49,25±0,80 мм/с (медіана - 49,40 мм/с), а у пацієнтів без деструкції - 53,41±0,99 мм/с (медіана - 53,10 мм/с), p<0,01. Швидкість проведення імпульсу по сенсорним волокнам у пацієнтів з деструкцією легеневої тканини становила 43,41±1,14 мм/с (медіана - 42,05 мм/с), а у пацієнтів без деструкції - 45,91±0,94 мм/с (медіана - 46,00 мм/с), p<0,05.
Висновки. Туберкульоз легень призводить до порушення обміну вітамінів В1 і В12, викликаючи їх дефіцит і пов'язане з цим порушення проведення імпульсів по периферичних нервових волокнах. Більш важкі туберкульозні ураження з деструкцією легеневої тканини і масивним бактеріовиділенням пов'язані з більш тяжким ступенем дефіциту вітамінів В1 і В12, а також порушеннями швидкості проведення нервових імпульсів.
Посилання
Semba, R.D., Darnton-Hill, I., de Pee, S. (2010). Addressing tuberculosis in the context ofmalnutrition and HIV coinfection. Food and Nutrition Bulletin, 31(4), 345–364. doi: 10.1177/15648265100314s404.
Mandel, M. (1959). Pyridoxine and the Isoniazid-induced neuropathy. Chest, 36(3), 293–296. doi: 10.1378/chest.36.3.293.
Rho, J.P., Sia, I.G., Crum, B.A., Dekutoski, M.B., Trousdale, R.T. (2004). Linezolid-associatedperipheral neuropathy. Mayo Clinic Proceedings, 79(7), 927–930. doi: 10.4065/79.7.927.
Hu, S., He, W., Du, X., Huang, Y., Fu, Y., Yang, Y., …, Ma, L. (2018). Vitamin B1 helps to limitMycobacterium tuberculosis growth via regulating innate immunity in a peroxisome proliferator-activated receptor-γ-dependent manner. Frontiers in Immunology, 16(9), 1778. doi: 10.3389/fimmu.2018.01778.
Rempel, S., Gati, C., Nijland, M., Thangaratnarajah, C., Karyolaimos, A., de Gier, J.W., Slootboom,D.J. (2020). A mycobacterial ABC transporter mediates the uptake of hydrophilic compounds. Nature, 580, 409–412. doi: 10.1038/s41586-020-2072-8.
Fattal-Valevski, A. (2011) Thiamine (Vitamin B1). Journal of Evidence-Based Complementary &Alternative Medicine, 16(1), 12–20. doi: 10.1177/1533210110392941.
Gochhayat, G., Kumar, M., Bhatt, S., Saini, V., Malik, A. (2019) Thiamine: A Key Role in HumanHealth. International Journal of Scientific & Technology Research, 8(9), 42–51.
Nardone, R., Holler, Y., Storti, M., Christova, M., Tezzon, F., Golaszewski, S., …, Brigo, F.(2013). Thiamine Deficiency Induced Neurochemical,Neuroanatomical, and Neuropsychological Alterations: a Reappraisal. The Scientific World Journal, 1–8. doi: 10.1155/2013/309143.
Nouri, A., Patel, K., Montejo, J., Nasser, R., Gimbel, D.A., Sciubba, D.M. Cheng, J.S. The Role ofVitamin B12 in the Managementand Optimization of Treatment in PatientsWith Degenerative Cervical Myelopathy. Global Spine Journal, 9(3), 331–337. doi: 10.1177/2192568218758633.
Shvets, O.M., Shevchenko, O.S. (2019) Effect of antituberculosis treatment on dynamics ofcarbohydrate and lipid profile. Tuberculosis, Lung Diseases, HIV-Infection, 2(37), 35–40. doi: 10.30978/TB2019-2-35.
"Inter Collegas" є журналом відкритого доступу: всі статті публікуються у відкритому доступі без періоду ембарго, на умовах ліцензії Creative Commons Attribution ‒ Noncommercial ‒ Share Alike (CC BY-NC-SA, з зазначенням авторства ‒ некомерційна ‒ зі збереженням умов); контент доступний всім читачам без реєстрації з моменту його публікації. Електронні копії архіву журналів розміщені у репозиторіях ХНМУ та Національної бібліотеки ім. В.І. Вернадського.
Подача рукопису до редакції означає згоду всіх співавторів на такі умови використання їх твору:
1. Цей Договір про передачу прав на використання твору від Співавторів видавцю (далі Договір) укладений між всіма Співавторами твору, в особі Відповідального автора, та Харківським національним медичним університетом (далі Університет), в особі уповноваженого представника Редакції наукових журналів (далі Редакції).
2. Цей Договір є договором приєднання у розумінні п.1 ст. 634 Цивільного кодексу України: тобто є договором, «умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору». Стороною, що встановила умови цього договору, є Університет.
3. Якщо авторів більше одного, автори обирають Відповідального автора, який спілкується із Редакцією від свого імені та від імені всіх Співавторів щодо публікації письмового твору наукового характеру (статті або рецензії, далі Твору).
4. Договір починає свою дію від моменту подачі рукопису Твору Відповідальним автором до Редакції, що підтверджує наступне:
4.1. всі Співавтори Твору ознайомлені та згодні з його змістом, на всіх етапах рецензування та редагування рукопису та існування опублікованого Твору;
4.2. всі Співавтори Твору ознайомлені та згодні з умовами цього Договору.
5. Опублікований Твір знаходиться в електронному вигляді у відкритому доступі на сайтах Університету та будь-яких сайтах та в електронних базах, в яких Твір розміщений Університетом, та доступний читачам на умовах ліцензії "Creative Commons (Attribution NonCommercial Sharealike 4.0 International)" або більш вільних ліцензій "Creative Commons 4.0".
6. Відповідальний автор передає, а Університет одержує невиключне майнове право на використання Твору шляхом розміщення останнього на сайтах Університету на весь строк дії авторського права. Університет приймає участь у створенні остаточної версії Твору шляхом рецензування та редагування рукопису статті або рецензії, наданої Редакції Відповідальним автором, перекладу Твору на будь-які мови. За участь Університету у доопрацюванні Твору Співавтори згодні оплатити рахунок, виставлений їм Університетом, якщо така оплата передбачена Університетом. Розмір та порядок такої оплати не є предметом цього договору.
7. Університет має право на відтворення Твору або його частин в електронній та друкованій формах, на виготовлення копій, постійне архівне зберігання Твору, розповсюдження Твору у мережі Інтернет, репозиторіях, наукометричних базах, комерційних мережах, у тому числі за грошову винагороду від третіх осіб.
8. Співавтори гарантують, що рукопис Твору не використовує твори, авторські права на які належать третім особам.
9. Співавтори Твору гарантують, що на момент надання рукопису Твору до Редакції майнові права на Твір належать лише їм, ні повністю, ні в частині нікому не передані (не відчужені), не є предметом застави, судового спору або претензій з боку третіх осіб.
10. Твір не може бути розміщений на сайтах Університету, якщо він порушує права людини на таємницю її особистого і сімейного життя, завдає шкоди громадському порядку та здоров’ю.
11. Твір може бути відкликаний Редакцією з сайтів Університету, бібліотек та електронних баз, де він був розміщений Редакцією, у випадках виявлення порушень етики авторів та дослідників, без будь-якого відшкодування збитків Співавторів. На момент подачі рукопису до Редакції та всіх етапів його редагування та рецензування, рукопис не має бути вже опублікованим або поданим до інших редакцій.
12. Передаване за цим Договором право поширюється на територію України та зарубіжних країн.
13. Правами Співавторів є вимога зазначати їх імена на всіх екземплярах Твору чи під час будь-якого його публічного використання чи публічного згадування про Твір; вимога збереження цілісності Твору; законна протидія будь-якому перекрученню чи іншому посяганню на Твір, що може нашкодити честі і репутації Співавторів.
14. Співавтори мають право контролю своїх особистих немайнових прав шляхом ознайомлення з текстом (змістом) і формою Твору перед його публікацією на сайтах Університету, при передачі його поліграфічному підприємству для тиражування чи при використанні Твору іншими способами.
15. За Співавторами, окрім непереданих за цим Договором майнових прав та із урахуванням невиключного характеру переданих за цим Договором прав, зберігаються майнові права на доопрацювання Твору та на використання окремих частин Твору у створюваних Співавторами інших творів.
16. Співавтори зобов’язані повідомити Редакцію про всі помилки в Творі, виявлені ними самостійно після публікації Твору, і вжити всіх заходів до якнайшвидшої ліквідації таких помилок.
17. Університет зобов'язується вказувати імена Співавторів на всіх екземплярах Твору під час будь-якого публічного використання Твору. Перелік Співавторів може бути скорочений за правилами формування бібліографічних описів, визначених Університетом або третіми особами.
18. Університет зобов'язується не порушувати цілісність Твору, погоджувати з Відповідальним Автором усі зміни, внесені до Твору у ході переробки і редагування.
19. У випадку порушення своїх зобов'язань за цим Договором його сторони несуть відповідальність, визначену цим Договором та чинним законодавством України. Всі спори за Договором вирішуються шляхом переговорів, а якщо переговори не вирішили спору – у судах міста Харкова.
20. Сторони не несуть відповідальності за порушення своїх зобов'язань за цим Договором, якщо воно сталося не з їх вини. Сторона вважається невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів для належного виконання зобов'язання.
21. Співавтори несуть відповідальність за правдивість викладених у Творі фактів, цитат, посилань на законодавчі і нормативні акти, іншу офіційну документацію, наукову обґрунтованість Твору, всі види відповідальності перед третіми особами, що заявили свої права на Твір. Співавтори відшкодовують Університету усі витрати, спричинені позовами третіх осіб про порушення авторських та інших прав на Твір, а також додаткові матеріальні витрати, пов'язані з усуненням виявлених недоліків.