Анотація
Метою дослідження було вивчення взаємозв'язків між плазмовою концентрацією резистину та показниками ферментного й пігментного обміну у хворих з неалкогольною жировою хворобою печінки (НАЖХП) і при її поєднанні з цукровим діабетом 2 типу (ЦД-2).
Матеріали та методи. На базі КНП ХОР "Обласна клінічна лікарня" обстежено 90 хворих з НАЖХП (n = 20) та при її поєднанні з ЦД-2 з нормальною масою тіла (n = 20) й ожирінням (n = 50), а також 20 практично здорових осіб. Проведено комплекс клінічних, лабораторних та інструментальних (в тому числі пункційна біопсія печінки 9 хворим) обстежень хворих.
Результати. Встановлено прямий зв'язок між рівнем резистину та показниками ферментного й пігментного обмінів в групах хворих з поєднаною патологією. Відзначено достовірне підвищення плазмового рівня резистину, а також погіршення показників функції печінки у всіх групах хворих порівняно з контрольною з найбільш вираженими змінами у хворих з НАЖХП, ЦД-2 та ожирінням.
Висновок. Встановлені взаємозв'язки між рівнем резистину та показниками функціонального стану печінки свідчать про те, що підвищення рівня резистину може відображувати наявність порушень функції печінки у хворих з НАЖХП в поєднанні з ЦД-2, та є предикторами прогресування НАЖХП. З метою виявлення порушень з боку функціонального стану печінки у хворих при поєднанні з ЦД-2 рекомендується визначення рівня резистину у хворих з НАЖХП, особливо при наявності супутнього ожиріння. Хворих з показниками рівня резистину (> 8,06 ± 0,23 нг/мл) слід відносити до групи ризику прогресування НАЖХП.
Посилання
References
Drapkina O.M., Korneeva O.N. (2016). Continuum of non-alcoholic fatty liver disease: from hepatic steatosis to cardiovascular risk. Ration pharmacother cardiol,12(4), 424-429.
Leoni S, Tovoli F, Napoli L, Serio I, Ferri S, Bolondi L. (2018). Current guidelines for the management of non-alcoholic fatty liver disease: A systematic review with comparative analysis. World J Gastroenterol, 24, 3361-73.
Younes R, Bugianesi E. (2019). NASH in lean individuals. Semin Liver Dis, 39, 86-95.
Kocot J, Dziemidok P, Kiełczykowska M, et al. (2017). Adipokine profile in patients with type 2 diabetes depends on degree of obesity. Med Sci Monit, 23, 4995–5004.
Lee SH. (2015). Adipokine profiles and metabolic health. Endocrinol Metab (Seoul), 30, 175–6.
Ouchi N., J.L. Parker, J.J. Lugus, K. Walsh (2011). Adipokines in inflammation and metabolic disease Nat. Rev. Immunol., 11 (2011), 85-97. https://doi.org/10.1038/nri2921Codoner-Franch P, Alonso-Iglesias E. (2015). Resistin: insulin resistance to malignancy. Clin Chim Acta, 438, 46–54.
Picu A, Petcu L, Ştefan S, et al. (2017). Markers of oxidative stress and antioxidant defense in Romanian patients with type 2 diabetes mellitus and obesity. Molecules, 22:E714.
Rajkovic N., Zamaklar M., . Lalic K, Jotic A., Lukic L., Milicic T., Singh S. , Stosi L., Lalic N.M. (2014). Relationship between obesity, adipocytokines and inflammatory markers in type 2 diabetes: relevance for cardiovascular risk prevention Int. J. Environ. Res. Pub. Health, 11, 4049-4065. https://doi.org/10.3390/ijerph110404049
Costandi J, Melone M, Zhao A, Rashid S. (2011). Human resistin stimulates hepatic overproduction of atherogenic ApoB-containing lipoprotein particles by enhancing ApoB stability and impairing intracellular insulin signaling. Circ Res., 108, 727–742.
Dalamaga M. (2014). Resistin as a biomarker linking obesity and inflammation to cancer: potential clinical perspectives. Biomark Med., 8, №1, 107–118.
Huang X, Yang Z. (2016). Resistin’s, obesity and insulin resistance: the continuing disconnect between rodents and humans. J Endocrinol Invest, 39, 607–615.
Wei Liu, Xianghai Zhou, Yufeng Li, Simin Zhang, Xiaoling Cai, Rui Zhang, Siqian Gong, Xueyao Han, Linong Ji (2020). Serum leptin, resistin, and adiponectin levels in obese and non-obese patients with newly diagnosed type 2 diabetes mellitus. Medicine (Baltimore), .99(6), e19052. doi: 10.1097/MD.0000000000019052
Luo et al., R. Luo, X. Li, R. Jiang, X. Gao, Z. Lü, W. Hua (2012). Serum concentrations of resistin and adiponectin and their relationship to insulin resistance in subjects with impaired glucose tolerance J. Int. Med. Res., 40, 621-630. https://doi.org/10.1177/147323001204000224
Zaidi and Shirwany, S.I.Z. Zaidi, T.A.K. Shirwany (2015). Relationship of serum resistin with insulin resistance and obesity J. Ayub. Med. Coll. Abbottabad, 27, 552-555.
Bertolani C, Sancho-Bru P, Failli P, Bataller R, Aleffi S, DeFranco R, Mazzinghi B, Romagnani P, Milani S, Ginés P, et al. (2006) Resistin as an intrahepatic cytokine: overexpression during chronic injury and induction of proinflammatory actions in hepatic stellate cells. Am J Pathol, 169, 2042–2053.
Shen, C., Zhao, CY., Wang, W. et al. (2014). The relationship between hepatic resistin overexpression and inflammation in patients with nonalcoholic steatohepatitis. BMC Gastroenterol ,14, 39. https://doi.org/10.1186/1471-230X-14-39
Van Haele M., Roskams T. (2017). Hepatic progenitor cells: an update. Gastroenterol Clin North Am, 46, 409-20.
"Inter Collegas" є журналом відкритого доступу: всі статті публікуються у відкритому доступі без періоду ембарго, на умовах ліцензії Creative Commons Attribution ‒ Noncommercial ‒ Share Alike (CC BY-NC-SA, з зазначенням авторства ‒ некомерційна ‒ зі збереженням умов); контент доступний всім читачам без реєстрації з моменту його публікації. Електронні копії архіву журналів розміщені у репозиторіях ХНМУ та Національної бібліотеки ім. В.І. Вернадського.
Подача рукопису до редакції означає згоду всіх співавторів на такі умови використання їх твору:
1. Цей Договір про передачу прав на використання твору від Співавторів видавцю (далі Договір) укладений між всіма Співавторами твору, в особі Відповідального автора, та Харківським національним медичним університетом (далі Університет), в особі уповноваженого представника Редакції наукових журналів (далі Редакції).
2. Цей Договір є договором приєднання у розумінні п.1 ст. 634 Цивільного кодексу України: тобто є договором, «умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору». Стороною, що встановила умови цього договору, є Університет.
3. Якщо авторів більше одного, автори обирають Відповідального автора, який спілкується із Редакцією від свого імені та від імені всіх Співавторів щодо публікації письмового твору наукового характеру (статті або рецензії, далі Твору).
4. Договір починає свою дію від моменту подачі рукопису Твору Відповідальним автором до Редакції, що підтверджує наступне:
4.1. всі Співавтори Твору ознайомлені та згодні з його змістом, на всіх етапах рецензування та редагування рукопису та існування опублікованого Твору;
4.2. всі Співавтори Твору ознайомлені та згодні з умовами цього Договору.
5. Опублікований Твір знаходиться в електронному вигляді у відкритому доступі на сайтах Університету та будь-яких сайтах та в електронних базах, в яких Твір розміщений Університетом, та доступний читачам на умовах ліцензії "Creative Commons (Attribution NonCommercial Sharealike 4.0 International)" або більш вільних ліцензій "Creative Commons 4.0".
6. Відповідальний автор передає, а Університет одержує невиключне майнове право на використання Твору шляхом розміщення останнього на сайтах Університету на весь строк дії авторського права. Університет приймає участь у створенні остаточної версії Твору шляхом рецензування та редагування рукопису статті або рецензії, наданої Редакції Відповідальним автором, перекладу Твору на будь-які мови. За участь Університету у доопрацюванні Твору Співавтори згодні оплатити рахунок, виставлений їм Університетом, якщо така оплата передбачена Університетом. Розмір та порядок такої оплати не є предметом цього договору.
7. Університет має право на відтворення Твору або його частин в електронній та друкованій формах, на виготовлення копій, постійне архівне зберігання Твору, розповсюдження Твору у мережі Інтернет, репозиторіях, наукометричних базах, комерційних мережах, у тому числі за грошову винагороду від третіх осіб.
8. Співавтори гарантують, що рукопис Твору не використовує твори, авторські права на які належать третім особам.
9. Співавтори Твору гарантують, що на момент надання рукопису Твору до Редакції майнові права на Твір належать лише їм, ні повністю, ні в частині нікому не передані (не відчужені), не є предметом застави, судового спору або претензій з боку третіх осіб.
10. Твір не може бути розміщений на сайтах Університету, якщо він порушує права людини на таємницю її особистого і сімейного життя, завдає шкоди громадському порядку та здоров’ю.
11. Твір може бути відкликаний Редакцією з сайтів Університету, бібліотек та електронних баз, де він був розміщений Редакцією, у випадках виявлення порушень етики авторів та дослідників, без будь-якого відшкодування збитків Співавторів. На момент подачі рукопису до Редакції та всіх етапів його редагування та рецензування, рукопис не має бути вже опублікованим або поданим до інших редакцій.
12. Передаване за цим Договором право поширюється на територію України та зарубіжних країн.
13. Правами Співавторів є вимога зазначати їх імена на всіх екземплярах Твору чи під час будь-якого його публічного використання чи публічного згадування про Твір; вимога збереження цілісності Твору; законна протидія будь-якому перекрученню чи іншому посяганню на Твір, що може нашкодити честі і репутації Співавторів.
14. Співавтори мають право контролю своїх особистих немайнових прав шляхом ознайомлення з текстом (змістом) і формою Твору перед його публікацією на сайтах Університету, при передачі його поліграфічному підприємству для тиражування чи при використанні Твору іншими способами.
15. За Співавторами, окрім непереданих за цим Договором майнових прав та із урахуванням невиключного характеру переданих за цим Договором прав, зберігаються майнові права на доопрацювання Твору та на використання окремих частин Твору у створюваних Співавторами інших творів.
16. Співавтори зобов’язані повідомити Редакцію про всі помилки в Творі, виявлені ними самостійно після публікації Твору, і вжити всіх заходів до якнайшвидшої ліквідації таких помилок.
17. Університет зобов'язується вказувати імена Співавторів на всіх екземплярах Твору під час будь-якого публічного використання Твору. Перелік Співавторів може бути скорочений за правилами формування бібліографічних описів, визначених Університетом або третіми особами.
18. Університет зобов'язується не порушувати цілісність Твору, погоджувати з Відповідальним Автором усі зміни, внесені до Твору у ході переробки і редагування.
19. У випадку порушення своїх зобов'язань за цим Договором його сторони несуть відповідальність, визначену цим Договором та чинним законодавством України. Всі спори за Договором вирішуються шляхом переговорів, а якщо переговори не вирішили спору – у судах міста Харкова.
20. Сторони не несуть відповідальності за порушення своїх зобов'язань за цим Договором, якщо воно сталося не з їх вини. Сторона вважається невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів для належного виконання зобов'язання.
21. Співавтори несуть відповідальність за правдивість викладених у Творі фактів, цитат, посилань на законодавчі і нормативні акти, іншу офіційну документацію, наукову обґрунтованість Твору, всі види відповідальності перед третіми особами, що заявили свої права на Твір. Співавтори відшкодовують Університету усі витрати, спричинені позовами третіх осіб про порушення авторських та інших прав на Твір, а також додаткові матеріальні витрати, пов'язані з усуненням виявлених недоліків.